Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

ZWYCIĘSKI POJEDYNEK KRASOMÓWCZY

Młodzieżowa Grupa Działania w Sztumie wspólnie z malborskim kołem Stowarzyszenia Młodzi Demokraci zorganizowała lokalny Turniej Debat, w którym wzięli udział uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatów malborskiego i sztumskiego. Dnia 28 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Malborku odbyły się eliminacje do turnieju. Do zawodów stanęło 6 drużyn z naszej szkoły w składzie:

  1. Żaneta Cegłowska, Katarzyna Bień
  2. Mateusz Kuczyński, Cezary Kozubal
  3. Michalina Nenczak, Marta Zarańska
  4. Marek Zarański, Dominik Dorna
  5. Karolina Stolska, Aleksandra Oleksa
  6. Maciej Krupa, Łukasz Szalkowski

Dwuosobowe zespoły „z Kasprowicza” rywalizowały między sobą bądź uczniami ze szkół malborskich. Podczas debaty mówcy przedstawiali swoje argumenty i kontrargumenty na wybrany temat. Dodatkowo musieli wykazać się zdolnościami retorycznymi, kulturą słowa, a przede wszystkim rozległą wiedzą. W czasie rywalizacji padały też ze strony widowni ciekawe, niekiedy podchwytliwe pytania, z którymi uczniowie naszej szkoły świetnie sobie radzili. Atmosfera była napięta, emocje duże. Drużyny ze sztumskiej szkoły do końca trzymały fason i dzięki wspaniałym wynikom oraz zwycięstwu w każdej stoczonej debacie dostały się do finału powiatowego, który odbył się 30 marca. Marszałkiem debat był Krystian Zdziennicki, a sekretarzem Kasper Tylicki, którzy reprezentowali stronę organizatorów. W komisji konkursowej zasiadali: Tomasz Solarski i Andrzej Skiba z KWMP Convertum, p. Arkadiusz Mroczkowski - przewodniczący Rady Miejskiej z Malborka oraz p. Helena Biskup. Tu walka była jeszcze bardziej zaciekła. Najwyższą punktację otrzymały grupy w składzie: Marek Zarański, Dominik Dorna; Żaneta Cegłowska, Katarzyna Bień; Michalina Nenczak, Marta Zarańska. Chłopcy otrzymali III miejsce, natomiast między dziewczętami rozegrała się ostateczna debata. Temat „Przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu zwierząt powinny być karane na równi z przestępstwami przeciwko zdrowiu i życiu ludzi” był niezwykle kontrowersyjny i jury miało bardzo trudne zadanie. Ostatecznie laur zwycięstwa został przyznany Michalinie Nenczak i Marcie Zarańskiej. Nagrodą główną jest wyjazd do Senatu. Dodatkowo zwyciężczynie wezmą udział w finale wojewódzkim, który odbędzie się w Gdańsku 18 kwietnia.

Nad wydarzeniem patronat honorowy sprawowali: Jarosław Wałęsa - Poseł do PE, Jerzy Kozdroń - Poseł na Sejm, Leszek Czarnobaj - Senator RP oraz Marek Charzewski - burmistrz Malborka.

Michalina Nenczak, kl. IA