Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

VII Zjazd Absolwentów

Komitet Organizacyjny VII Zjazdu Absolwentów zawiązał się w październiku 2015 roku. Celem było zorganizowanie spotkania absolwentów w roku jubileuszu 60-lecia szkoły, aby rozwijać i wzmacniać więzi pomiędzy pokoleniami absolwentów i mieszkańcami Ziemi Sztumskiej. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego został absolwent 1963 roku - Zdzisław Juszczak.

Uoczystości jubileuszu rozpoczęła rada pedagogiczna przeprowadzona w przededniu VII Zjazdu Absolwentów, z udziałem nauczycieli pracujących w Zespole Szkół w przeszłości i obecnie. Temat rady - Aktywność pozalekcyjna naszych uczniów, został wcześniej zaproponowany przez uczestniczących w niej dyrektorów szkoły: Pana Janusza Baranowicza, Pana Stanisława Walczaka, Pana Czesława Oleksiaka i Panią Wiesławę Kowalik. Nauczyciele wymieniali się doświadczeniami oraz najciekawszymi przedsięwzięciami podejmowanymi z uczniami w przeszłości. Z uznaniem słuchali o działaniach podejmowanych przez szkołę współcześnie. Był to czas do refleksji nad zmianami, ale także do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami.

Dzień VII Zjazdu rozpoczął się mszą w kościele św. Anny w Sztumie, koncelebrowaną przez księży - absolwentów szkoły. Następnie uczestnicy zostali zaproszeni do zwiedzenie wystawy „600 lat Sztumu”, prezentowanej w kościele na rynku w muzeum utworzonym ze zbiorów absolwenta naszej szkoły - Sławomira Michalika (matura 1984).

O godz. 11:00 uczestnicy przemaszerowali ulicą Mickiewicza do skweru im. Michała Giembickiego (pierwszego dyrektora szkoły) i złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Uroczysta akademia otwierająca VII Zjazd Absolwentów odbyła się w sali Kino-Teatru Powiśle. Część osób obserwowała bezpośrednią transmisję nadawaną przez internetową tv regionalną - tvsztum24.

Podczas uroczystości głos zabrali: przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Zjazdu - Zdzisław Juszczak, dyrektor szkoły - Wiesława Kowalik oraz zaproszeni goście, m.in.: Leszek Czarnobaj - senator RP, Adam Krawiec - dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, Antoni Downarowicz- wicestarosta powiatu Sztum, Leszek Tabor - burmistrz Miasta i Gminy w Sztumie.

Wicestarosta wręczył medale - Zasłużony dla powiatu sztumskiego - nauczycielom, którzy przepracowali w szkole ponad 35 lat: Panu Jerzemu Cywińskiemu, Pani Danucie Pepłowskiej-Tymiec, Pani Elżbiecie Sarnowskiej oraz Panu Józefowi Kaliszewskiemu i Panu Stanisławowi Walczakowi, którzy poza pracą dydaktyczną w szkole zasłużyli się rozwijaniem sportu wśród młodzieży na terenie powiatu.

Pan Adam Krawiec, w imieniu Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Mieczysława Struka, wręczył dyrektorom szkoły - Pani Wiesławie Kowalik, Panu Januszowi Baranowiczowi, Panu Stanisławowi Walczakowi, Panu Czesławowi Oleksiakowi i Panu Mariuszowi Krause medal „De nihilo nihil fit” za edukację i wychowanie młodzieży oraz zaangażowanie w kształtowanie i rozwój placówki.

Na koniec młodzież Zespołu Szkół przedstawiła krótki program artystyczny pod tytułem „Wspomnień czar”. Programem tym uczestnicy zjazdu zostali zabrani w czasy, gdy płynęły lata ich nauki w tej szkole. W programie nie mogło zabraknąć przeboju absolwentki z roku 1962 - Ady Rusowicz.

Po tych uroczystościach uczestnicy Zjazdu udali się do szkoły. Na parkingu szkoły wykonane zostało wspólne zdjęcie. Następnie absolwenci spotkali się rocznikowo w salach lekcyjnych. Zwiedzali szkołę i przyglądali się zmianom, jakie w niej zaszły. Na korytarzu była bita pamiątkowa moneta, ufundowana przez Miasto i Gminę Sztum, na jednej stronie upamiętniająca jubileusz szkoły, a na drugiej 600-lecie miasta Sztum.

Gościliśmy w tym dniu ponad 400 osób.

Wieczorem bal absolwentów rozpoczął się polonezem tańczonym do muzyki Michała Kleofasa Ogińskiego, tak jak to było przed laty podczas balu studniówkowego. Zabawa była przednia. Tańce w rytmie minionych 60 lat trwały do białego rana.

Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli: Marszałek Województwa Pomorskiego - Pan Mieczysław Struk, Pomorski Kurator Oświaty - Pani Monika Kończyk, Starosta Powiatu Sztumskiego - Pan Wojciech Cymerys, Burmistrz Miasta i Gminy Sztum - Pan Leszek Tabor, patronat medialny - Dziennik Bałtycki i telewizja regionalna Sztum - tvsztum24.

Przedsięwzięcie wsparli: Inpro S.A. Gdańsk, Fobos Invest Sztum, Browar Gościszewo, Miasto i Gmina Sztum, Starostwo Powiatowe w Sztumie, SCK Sztum, Coffee Promotion Kwidzyn, Zajazd „Jonatan” Czernin, Gospodarstwo Rolne Michorowo, firma kamieniarska - Dariusz Korzeniowski, zakład fotograficzny - Lipski, Barbara i Krzysztof Burny.