Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wycieczka przedmiotowa klas pierwszych do planetarium w Toruniu
i obserwatorium astronomicznego UMK w Piwnicach pod Toruniem

 Uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w żywej lekcji przedmiotowej z fizyki i geografii w obserwatorium i planetarium astronomicznym. Najpierw pojechaliśmy do miejscowości Piwnice koło Torunia, w której znajduje się Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Już z daleka można było dostrzec dwa radioteleskopy - mniejszy z nich, o średnicy 15 metrów, został oddany do użytku w 1979 r., natomiast większy, z czaszą o średnicy 32 metrów - w 1994 r. Jest to największy radioteleskop w Europie Wschodniej, będący częścią europejskiej sieci VLBI. Jak się dowiedzieliśmy, jednym z głównych badań prowadzonych przez to obserwatorium jest obserwacja fal radiowych emitowanych przez cząsteczki znajdujące się w przestrzeni kosmicznej, a także obserwowanie, co dzieje się wokół nowo powstających gwiazd. Poznaliśmy pojęcie ciszy radiowej oraz w jaki sposób jest ona zakłócana. Podziwialiśmy również znajdujące się nieopodal teleskopy optyczne umieszczone w kopułach z rozsuwanymi dachami. Po tych zajęciach pojechaliśmy do miasta Kopernika - Torunia.

Poszliśmy do Planetarium. Tam, w sali Orbitarium przeprowadzaliśmy różne doświadczenia i ćwiczenia praktyczne, takie jak podnoszenie kilograma na różnych planetach, ważenie się na różnych ciałach niebieskich czy sprawdzenie, z jaką prędkością przemieszcza się dźwięk. Mogliśmy również sterować urządzeniami sondy, używając specjalnych pulpitów. Kolejne zajęcia odbyły się w sali Planetarium, w której odbywały się pokazy astronomiczne. Za pomocą znajdującego się na środku sali projektora wyświetlano śsfere niebieską z wszystkimi jej elementami, które wyglądały niezwykle realistycznie. Mieliśmy okazję do poznania nowych gwiazdozbiorów.

Po seansie udaliśmy się na starówkę, aby spędzić tam trochę wolnego czasu. Po zbiórce i wspólnym zdjęciu wróciliśmy do domu bogatsi o nową wiedzę z zakresu astronomii.