Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Pierwszoklasiści w Urzędzie Marszałkowski

Dnia 25 stycznia udaliśmy się na wycieczkę do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Zostaliśmy gorąco przywitani przez Pana Marszałka Józefa Sarnowskiego. W Sali Herbowej odbyła się żywa lekcja na temat samorządu. Spotkanie zostało zwieńczone pamiątkowym zdjęciem, które nam później podarowano. Jesteśmy również wdzięczni za przekazanie naszej szkole Herbu województwa pomorskiego przez Pana Józefa Sarnowskiego - członka Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Pana Adama Krawca - Dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu. Następnie udaliśmy się do głównego gmachu Muzeum Narodowego, który mieści się w późnogotyckim klasztorze franciszkańskim, gdzie mieliśmy okazję oglądać m.in. dzieła malarstwa flamandzkiego i holenderskiego (XV - XVII wieku). Największe wrażenie wywarł na nas obraz Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w auli dawnego Gimnazjum Polskiego, której sufit zdobi malowidło „Niebo polskie" z roku 1938, zniszczone w trakcie II wojny światowej i odrestaurowane z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego. Tam obejrzeliśmy krótki dokument, ilustrujący proces odtwarzania fresku. Dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej, Pan Sławomir Lucewicz chętnie odpowiadał na nasze pytania, rozwiewając wszelkie wątpliwości, dotyczące tego wyjątkowego malowidła. Pobyt zakończył się konkursem z nagrodami.

Dziękujemy za zaproszenie Panu Marszałkowi i liczymy na więcej tak twórczych spotkań.

Marta Kogut i Wojtek Cylka, I A