Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

V Rajd Pieszy „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Sztumskiej”

Tradycyjnie, już od pięciu lat, młodzież Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie biorąc udział w V Rajdzie Pieszym „Szlakiem Żołnierzy Wyklętych na Ziemi Sztumskiej” uczciła pamięć bohaterów w Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Tym razem rajd wpisywał się w szerszą formułę stanowiąc część powiatowych uroczystości. Wśród maszerujących, oprócz młodzieży z „Kasprowicza” oraz absolwentów szkoły, była młodzież z Barlewiczek oraz grupa wychowanków SOSW w Uśnicach. Do marszu dołączyła również grupa osób prywatnych oraz Pani Starosta Sylwia Celmer.

Na starcie Rajdu stanęła rekordowa liczba uczestników - ponad 90. Rajd jak zawsze rozpoczyna się w Czerninie przy tablicy poświęconej ppor. Zdzisławowi Badosze „Żelaznemu” umieszczonej na kościele parafialnym p.w. św. Królowej Jadwigi. Trasa rajdu liczy prawie 12 km i wiedzie przez Fermę, Pałac Donimirskich (miejsce śmierci „Żelaznego”), Zajezierze (dom, w którym na przełomie 1945 i 1946 roku kwaterował „Łupaszka”), Głaz Pamięci oraz byłą siedzibę Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Sztumie przy ulicy Nowowiejskiego 17. Tegoroczny rajd zakończył się na dziedzińcu zamku sztumskiego.

Rajd stanowi wspaniałą „żywą” lekcje historii. Podczas kolejnych punktów młodzież poznawała genezę święta, losy bohaterskich żołnierzy oraz miejsca związane z ich pobytem na Ziemi Sztumskiej. Po krótkiej prelekcji, przy każdym odwiedzanym miejscu zostały zapalone znicze.

Centralne uroczystości powiatowe zaplanowano na godzinę 11.30 przy Głazie Pamięci, gdzie władze powiatowe na czele ze starostami: panią Sylwią Celmer oraz panem Kazimierzem Szewczunem, radni, służby mundurowe, przedstawiciele szkół złożyli symboliczne wiązanki kwiatów. Uroczystość uświetniła obecność szkolnych pocztów sztandarowych oraz warta honorowa 7 Pomorskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej z Malborka.

Uroczyste podsumowanie V Rajdu nastąpiło na dziedzińcu zamku sztumskiego przy kawie, herbacie i wojskowej grochówce. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy pakiet edukacyjny przekazany przez OBEP IPN w Gdańsku oraz certyfikat potwierdzający udział w Rajdzie (brązowy, srebrny, złoty lub diamentowy „Sygnet Żelaznego” – w zależności od ilości odbytych marszów). Pan Mariusz Krause podziękował uczestnikom rajdu za udział wyrażając jednocześnie podziw i dumę z postawy młodzieży. Spośród uczestników dwóch zostało wyróżnionych w szczególny sposób otrzymując specjalny dyplom - certyfikat potwierdzający udział w czterech Rajdach - „Diamentowy Sygnet Żelaznego”. To honorowe wyróżnienie otrzymali: absolwent Miłosz Borko i uczeń 4 klasy technikum Aleksander Michalik.

Po uroczystym podsumowaniu zebrani mogli obejrzeć wystawę eksponatów militarnych oraz ekspozycję „Namioty Wyklętych” prezentującą biografie żołnierzy podziemia niepodległościowego.

Organizatorami Rajdu byli nauczyciele „Kasprowicza” pan Mariusz Krause i pan Robertem Buber-Bubrowieckim. Uroczystości odbywały się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Sztumie oraz OBEP IPN Gdańsk. Dziękujemy partnerom: Zespołowi Szkół w Sztumie, Zespołowi Szkół Zawodowych w Barlewiczkach, Zamkowi w Sztumie oraz 7 Pomorskiej Brygadzie WOT w Malborku za pomoc w organizacji obchodów.