Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Dzień Nowych Technologii w Edukacji

Z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki w dniu 22 marca 2021 r. w Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie odbył się Dzień Nowych Technologii w Edukacji, którego celem jest popularyzowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych wykorzystywanych w pracy z uczniami w szkole i poza nią. W związku z panującą w kraju pandemią i obowiązującym nakazem nauki zdalnej, zgodnie z punktem 7 regulaminu, organizacje działań przeprowadzono poprzez połączenie działań stacjonarnych oraz działań zdalnych.

Tematem przewodnim było wykorzystanie nowych technologii w służbie historii. W Sztumie znajduje się średniowieczny zamek krzyżacki położony nad Jeziorem Sztumskim. W przeszłości pełnił funkcje siedziby wójta zakonnego, a także rezydencji wielkiego mistrza, dostojników zakonu oraz zakonnych gości. Obecne prace archeologiczne dokonały kilku nowych odkryć, ale niestety z powodu pandemii, zwiedzanie zamku zostało czasowo wstrzymane.

Uczniowie PIK – Pracowni Informatyki Kasprowicz, uznali że jest to świetny moment aby z wykorzystaniem technologii informacyjno- komunikacyjnej, zaprezentować w formie multimedialnej obraz: „Opowieść o Zamku Sztumskim”

Ponieważ nauka odbywała się w formie zdalnej, dlatego do prezentacji postanowiono wykorzystać dwie platformy multimedialne Discord oraz YouTube. Prezentacja miała odbywać się w formie trybu rzeczywistego Live. Projekt zakładał zorganizowanie wirtualnej opowieści o Zamku Sztumskim poprzez wirtualne spotkanie ze znanym pasjonatem Zamku Sztumskiego z wykorzystaniem przygotowanego wcześniej tła multimedialnego opartego o technologie Green Screen (zieloną ścianę).

Opracowano harmonogram prac, w którym zrealizowano:

1 - Nawiązano współpracę ze znanym pasjonatem i znawcą historii Zamku Sztumskiego, członkiem lokalnego Bractwa Rycerskiego Ziemi Sztumskiej – panem Piotrem Podlewskim.

2 - Uzyskano zgodę na sfilmowanie Zamku Sztumskiego od kierownika zamku – pana Aleksandra Masłowskiego

3 - Nagrano film w plenerach Zamku Sztumskiego do wykorzystania jako materiał w prezentacji.

4 - Zbudowano improwizowane studio multimedialne w oparciu o pracownie szkolną do prezentacji online z wykorzystaniem technologii Green Screen.

5 - Zrealizowano i wyemitowano w trybie online, audycję multimedialną dla uczniów naszej szkoły na platformach YouTube oraz Discort pt: „Opowieść o Zamku Sztumskim”.

Skład grupy organizującej DNTE w Zespole Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie:

Organizator - nauczyciel informatyki - Marek Moderacki
Współorganizator - nauczyciel informatyki - Paweł Nieścier
Uczestnik - uczeń technikum informatycznego - Radosław Pędziwilk
Uczestnik - uczeń technikum informatycznego - Bartosz Grenda
Prelegent - Członek Bractwa Rycerskiego – Piotr Podlewski


Podsumowanie:

Dzień Nowych Technologii w Edukacji cieszył się w naszej szkole dużą popularnością. W okresie pandemii wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych okazało się strzałem w dziesiątkę. Wprojekcie wzięło udział ponad 100 osób zarówno uczniów naszej szkoły jak również osób zainteresowanych lokalną historią.

Marek Moderacki,
Paweł Nieścier