Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
logo 1  logo 2  logo 3 

WYCIECZKA „Poznaj Polskę” - Na Piastowskim Szlaku

1 czerwca: Wycieczkę rozpoczęliśmy od zwiedzenia (z przewodnikiem) Rezerwatu Archeologicznego w Biskupinie ze szczególnym naciskiem na osadę z VIII w. p. n. e. Następnie udaliśmy się do Poznania gdzie pod opieką przewodnika zwiedziliśmy Bazylikę Archikatedralną św. Apostołów Piotra i Pawła, ze szczególnym naciskiem na Złotą Kaplicę oraz podziemia. Następnie udaliśmy się na spacer po poznańskiej starówce. Po czym udaliśmy się do Gniezna do hotelu Feniks na obiadokolację.

2 czerwca: Po śniadaniu, na początku pojechaliśmy do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, gdzie kulminacyjnym punktem było zwiedzanie Ostrowa Lednickiego i palatium książęcego - miejsca przyjęcia chrztu przez Mieszka I. Następnie udaliśmy się do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach aby dowiedzieć się o życiu codziennym wielkopolskiej wsi XIX i XX wieku. Potem pojechaliśmy do Gniezna, gdzie najpierw zwiedziliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego, a później Katedrę Prymasowską pw. NMP i św. Wojciecha. Zwiedziliśmy wnętrze Katedry, podziemia z kryptami Prymasów Polski, weszliśmy na wieżę, a kulminacyjnym punktem było zwiedzenie Drzwi Gnieźnieńskich - arcydzieła sztuki romańskiej, na których zostały ukazane sceny z życia św. Wojciecha. Cały dzień towarzyszył nam przewodnik. Następnie udaliśmy się do hotelu na obiadokolację.

3 czerwca: Po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do Sztumu. Jednak po drodze zwiedziliśmy: Bazylikę WNMP i św. Michała Archanioła w Trzemesznie i Klasztor Benedyktynów w Mogilnie. Następnie udaliśmy się do Strzelna, gdzie pod opieka przewodnika zwiedziliśmy zespół dawnego Klasztoru Norbertanek. Na szczególna uwagę zasługuje wspaniała romańska rotunda pw. św. Prokopa oraz wnętrze Bazyliki z unikatowymi w skali Europy (świata) romańskimi kolumnami. Na koniec udaliśmy się do Kruszwicy, gdzie zwiedziliśmy romańską Kolegiatę św. Piotra i Pawła oraz NNMP.

Mariusz Krause