Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Propozycje czytelnicze

<-- Propozycje czytelnicze

 

Zachęcam do przeczytania lektury historycznej, której autorem jest znany polski profesor - Aleksander Krawczuk. Podane propozycje czytelnicze, które znajdują się w naszej bibliotece będą interesującym uzupełnieniem Waszej wiedzy podczas lekcji historii. Zwłaszcza, iż materiał z klasy pierwszej obejmuje zagadnienia dotyczące starożytnej Grecji i Rzymu. Dlatego warto dodatkowo sięgnąć po ciekawą lekturę.

Może kilka słów o autorze. Profesor Krawczuk jest autorem około stu publikacji książkowych, tłumaczonych na wiele języków obcych. Urodził się w Krakowie. W czasie okupacji hitlerowskiej był żołnierzem AK. Ukończył historię oraz filologię klasyczną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 1949 r. był pracownikiem naukowym, a także członkiem kilku komisji PAN. Za osiągnięcia badawcze i twórczość literacką wielokrotnie nagradzany.

Aleksander Krawczuk jest jednym z moich ulubionych pisarzy. Myślę, że każda przeczytana jego książka jest czystą przyjemnością. Solidna porcja wiedzy podana w bardzo przystępny sposób to chyba największa zaleta jego twórczości. Czytając jego książki czytelnik ma wrażenie, że staje się świadkiem opisanych wydarzeń mających miejsce dwa tysiące lat temu. Moim zdaniem Aleksander Krawczuk mistrzowsko wprowadza do historii. Bohaterowie dawnych wydarzeń ożywają, a wszystkie wydarzenia wydają się być tak oczywiste. Świetny język, ogromna wiedza i bardzo ciekawy sposób prezentowania historii.

Oto tytuły książek Aleksandra Krawczuka, które dostępne są w naszej bibliotece szkolnej:

Maraton

Perykles i Aspazja

Poczet cesarzy rzymskich

Ród Argedów

Ród Konstantyna

Rzym i Jerozolima

Siedmiu przeciw Tebom

Wojna Trojańska

Rzymianki

Kleopatra

Sprawa Alkibiadesa

Julian Apostata

Herod Król Judei

Groby Cheronei

Neron

<-- Propozycje czytelnicze

 

Haruki Murakami – dlaczego warto czytać jego książki?

Haruki Murakami to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Rok w rok jego nazwisko znajduje się w czołówce na listach najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Japończyk ma na swoim koncie blisko 30 książek - powieści, zbiorów opowiadań, esejów. Czytelnikom, którym podoba się jedna powieść Murakamiego, najprawdopodobniej spodobają się też inne. Praktycznie w każdej opowieści Japończyka można znaleźć odniesienia do popkultury, jego bohaterowie zazwyczaj przeżywają problemy egzystencjalne, są nieszczęśliwie zakochani, tracą kogoś bliskiego. Powracają te same miejsca, restauracje, knajpy. W tle gra muzyka poważna, jazz, albo dźwięki epoki beatlemanii. Opery, arie, koncerty, winyle są tematami zaciekłych dyskusji, a zaskakująco wielu bohaterów zna się na muzyce europejskiej. Klamrą łączącą te wszystkie elementy są niesamowite zdarzenia, postacie, mówiące zwierzęta, zrządzenia losu, które dotykają bohaterów. Dlatego część twórczości Murakamiego określa się mianem realizmu magicznego. Mimo niechęci do szufladkowania trudno nie przyznać słuszności takiemu przypadkowi. Od czego zatem zacząć czytanie książek Japończyka, skoro każda jego książka staje się bestsellerem. Ciekawy zbiór powieści Murakamiego znajduje się w naszej bibliotece szkolnej. Oto tytuły książek:

„Mężczyźni bez kobiet”

„Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”

„1Q84 cz.1”

„Wszystkie boże dzieci tańczą”

„Sputnik”

„Na południe od granicy, na zachód od słońca”

„Tańcz, tańcz, tańcz”

Jedną z najciekawszych książek Japończyka wydanych w Polsce, która wywarła na mnie ogromne wrażenie jest trzytomowa powieść pt. „1Q84”. Składa się ona z dwóch równoległych historii o Aomame i Tengo - dwoje ludzi, którzy znali się w dzieciństwie i wszystko wskazuje na to, że po dwudziestu latach znów się spotkają. W książce Murakami zwinnie przemycił charakterystyczne dla siebie motywy. Jest zatem dużo o muzyce, niesamowitych zdarzeniach, ale także elementy z pogranicza thrillera i kryminału. Akcja książki rozgrywa się w alternatywnym 1984 r. Nie tylko tytuł, ale także fabuła nawiązuje do jednej z najbardziej znanych powieści XX w., czyli „Roku 1984” Georga Orwella. Szczególnie interesująca wydaje się w tej historii opowieść o Aomame, która trafia na tajemniczą starszą panią mszczącą się na mężczyznach za zbrodnie, które dopuścili się na kobietach.

<-- Propozycje czytelnicze

 

W wolnym czasie zachęcam Was do przeczytania bardzo ciekawej książki Jacka Walkiewicza - pt. „Pełna MOC życia”, którą także posiadamy w bibliotece szkolnej.

Jacek Walkiewicz jest psychologiem, mówcą motywacyjnym, mentorem i osobą, która inspiruje do działania. Taka właśnie jest jego książka „Pełna MOC życia”. Motywacja wręcz wylewa się z nas z każdej przeczytanej strony, ale to zupełnie inny rodzaj motywacji niż zazwyczaj spotykamy. Jesteśmy przez autora inspirowani i możemy się poczuć tak jakby autor był naszym mentorem, który pomaga nam w ciężkich chwilach. Można powiedzieć, że otrzymujemy ogromne wsparcie autora, poparte świetnymi historiami, a wszystko to napisane jest bardzo prostym językiem.

Książka „Pełna MOC życia” jest bardzo osobistą książką Jacka Walkiewicza. Autor nawiązuje w niej do swojego życia i do przeróżnych historii, które spotkały go na przestrzeni lat. Na podstawie tych historii otrzymujemy inspirujące rady od autora. Wielu z nas, niezależnie od wieku i sytuacji życiowej bardzo często szuka motywacji do zmian i do działania.

Pełna MOC życia” jest tytułem inspirującym, dodającym odwagi oraz skrzydeł. To książka, którą niektórzy czytają jednym tchem przez całą noc, a inni delektują się jej poszczególnymi rozdziałami. Jest to książka skierowana do osób, które szukają swojej drogi w życiu i boją się czasem działać. W naszej ludzkiej naturze często musimy stawiać czoła uczuciu strachu i różnym obawom, które nieraz nas blokują przed osiąganiem naszych celów. Jacek Walkiewicz w swojej książce potrafi zainspirować bardzo mocno do przeżywania życia w sposób świadomy i pełny.

Pełna MOC życia” to wartościowa, życiowa książka. Pomoże zarówno wtedy, gdy szukamy swojej drogi, jak i wtedy gdy nieco zgubiliśmy się w plątaninie życia. Da pozytywnego kopa i bardzo prawdopodobnie, że pomoże odnaleźć drogę powrotną.

<-- Propozycje czytelnicze

 

W wolnym czasie zachęcam Was do przyjemnej lektury.

Polecam ciekawe powieści znanego polskiego pisarza Konrada Korzeniowskiego, znanego wszystkim czytelnikom  jako Joseph Conrad.

Konrad Korzeniowski, znany później całemu czytającemu książki światu jako Joseph Conrad, syn polskich patriotów, człowiek trzech kultur, wielki pisarz angielski i Europejczyk, urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie, na dzisiejszej Ukrainie.

Był synem Apollona Korzeniowskiego, poety, tłumacza i wybitnego działacza niepodległościowego. To właśnie ojciec Conrada, Apollo Korzeniowski założył w Warszawie podziemny Komitet Ruchu, który stał się zalążkiem Rządu Narodowego, kierującego później Powstaniem Styczniowym 1863 roku. Jesienią 1861 roku ojciec Conrada został aresztowany przez władze rosyjskie. Conrad wspominał po wielu latach, że jego „świadome życie” zaczęło się właśnie na dziedzińcu warszawskiej cytadeli, dokąd czteroletni chłopiec, razem z babką, przynosił paczki z żywnością dla ojca. Oboje Korzeniowscy, matka i ojciec, zostali skazani na zesłanie do Wołogdy, w północnej Rosji. Z tego okresu pochodzi zdjęcie małego Konradka, tak na odwrocie podpisane: „Ukochanej Babuni, która mi pomogła biednemu Tatkowi ciastka do więzienia posyłać - wnuczek Polak - katolik i szlachcic Konrad.” Kiedy chłopiec miał osiem lat, zmarła jego matka. Ojciec został zwolniony z zesłania, kiedy już był śmiertelnie chory. Sierota Konradek wychowywał się przez parę lat we Lwowie i Krakowie. Był chorowity; kiedy miał lat siedemnaście, wysłano go do Francji, gdzie zaczął pracę marynarza.

Nie był emigrantem z wyboru, ale z konieczności. Jako poddany rosyjski i syn skazańców zobowiązany był do długoletniej służby wojskowej w armii carskiej. W roku 1878 odmówiono mu przedłużenia paszportu. Nie mógł więc już służyć w marynarce francuskiej; przeniósł się do brytyjskiej - bo Anglików, którzy potrzebowali załóg dla swoich niezliczonych statków, dokumenty nie interesowały. I tak w wieku lat dwudziestu zaczął poznawać język, w którym napisał później książki, stanowiące dziś chlubę literatury angielskiej.

Rozpoczął równocześnie karierę marynarza brytyjskiego, uwieńczoną dyplomem kapitańskim. Była to dla Polaka kariera niezwykła; a jakie miewał kłopoty ze swoim pochodzeniem, o tym świadczy choćby fakt, że w jego dokumentach nazwisko Korzeniowski jest zapisane na trzynaście różnych sposobów! Pływał - zwykle na żaglowcach - przez kilkanaście lat po morzach i oceanach całego globu. Pierwszą swoją powieść, Szaleństwo Almayera”, ogłosił w roku 1895. Stał się więc pisarzem dopiero w wieku całkiem dojrzałym. W ciągu następnych trzydziestu lat napisał jeszcze czternaście powieści i osiem tomów opowiadań.

Zasłynął jako pisarz morski i takie utwory, jak Murzyn z załogi Narcyza” Tajfun”, są uważane za czołowe osiągnięcia literatury marynistycznej. Nikt tak wspaniale, jak Conrad, nie potrafi pisać o zdradliwych urokach morza i o ciężkiej pracy marynarzy. Jednakże akcja większości utworów Conrada nie toczy się na wodzie. Tłem dla nich są kraje Dalekiego Wschodu, także Afryka i Ameryka Łacińska, najczęściej jednak Francja, Anglia i różne kraje Europy. Bohaterami jego książek są Anglicy, Francuzi, Włosi, Niemcy, Polacy, Norwegowie, Hiszpanie, Holendrzy. Właśnie z tego względu można Conrada nazwać pisarzem prawdziwie europejskim, bo podejmuje w swoich książkach tematy ważne i typowe dla naszego kontynentu.

Najbardziej znaną, zwłaszcza w Polsce, powieścią jest Lord Jim”, książka o oficerze marynarki, który opuścił powierzony sobie statek; rzecz o utraconym i odzyskanym honorze. Ukazała się w roku 1900 - i jest jednym z kluczowych dzieł światowej prozy XX wieku: kunsztownym w budowie, fascynującym przez postać głównego bohatera, który wyrasta do rozmiarów mitycznych.

„Nostromo”, wielka opowieść o Costaguanie, fikcyjnej republice południowo-amerykańskiej, cieszy się reputacją czołowego dzieła angielskiej prozy i jednej z najświetniejszych powieści politycznych w tym języku.

Powieściami politycznymi są także „Tajny agent”, gdzie bohaterem jest rosyjski agent, organizujący akcje terrorystyczne w Londynie, oraz „W oczach Zachodu”, z akcją w Petersburgu i Genewie, opowieść o zdradzie i szpiegostwie, o zderzeniu się okrutnej rosyjskiej autokracji z niemniej okrutną rosyjską rewolucją.

„Jądro ciemności” opowiada o okrucieństwie kolonializmu i o białym nad-człowieku, który swoją „misję cywilizacyjną” w Afryce zmienił w bezwzględny i barbarzyński terror. „Jądro ciemności” jest jednym z najbardziej znanych utworów literatury nowoczesnej, analizowanym przez miliony studentów na całym świecie.

Godne polecenia powieści pisarza w większości dostępne są w bibliotece szkolnej.

Bardzo zachęcam do ich wypożyczania.

•             1895 Szaleństwo Almayera (Almayer’s Folly)

•             1896 Wyrzutek (An Outcast of the Islands)

•             1897 Murzyn z załogi „Narcyza” (The Nigger of the „Narcissus”)

•             1900 Lord Jim

•             1901 Spadkobiercy (The Inheritors) – wspólnie z F.M. Fordem

•             1903 Przygoda (Romance) – wspólnie z F.M. Fordem

•             1904 Nostromo

•             1907 Tajny agent (The Secret Agent)

•             1911 W oczach Zachodu (Under Western Eyes)

•             1913 Gra losu (Chance)

•             1915 Zwycięstwo (Victory)

•             1917 Smuga cienia (The Shadow Line)

•             1919 Złota strzała (The Arrow of Gold)

•             1920 Ocalenie (The Rescue)

•             1923 Korsarz (The Rover)

•             1924 Charakter przestępstwa (The Nature of Crime) – wspólnie z F.M. Fordem

•             1925 W zawieszeniu (Suspense)

<-- Propozycje czytelnicze

 

W wolnym czasie zachęcam Was do przeczytania bardzo ciekawych książek Małgorzaty Rogali, które posiadamy w bibliotece szkolnej.

Małgorzata Rogala jest polską pisarką, która w swojej twórczości zgromadziła książki o tematyce obyczajowej oraz kryminalnej. Jest entuzjastką słowa pisanego. Nie ulega nakazom mody i autorytetów. W swoich wyborach kieruje się intuicją i emocjami. Szczególną popularnością wśród czytelników cieszy się zwłaszcza jej cykl o dwójce policjantów - Agacie Górskiej oraz Sławku Tomczyku.

Jej kryminały są delikatne, niezbyt krwawe, a detektywistyczna strona jest świetnie rozwinięta. Autorka czytelnika ciągle wodzi za nos, coś przypuszcza, by nagle przedstawić kolejnego podejrzanego. Po jej książce się wręcz mknie myśląc co będzie dalej.

Moim zdaniem naprawdę trudno jest się oderwać się od książek Małgorzaty Rogali.

Oto tytuły książek Małgorzaty Rogali, które dostępne są w bibliotece szkolnej:

„Cicha noc”

„Zastrzyk śmierci”

„Kiedyś Cię odnajdę”

„Ważka”

„Kopia doskonała”

„Punkt widzenia”