Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

<-- Propozycje czytelnicze

 

W wolnym czasie zachęcam Was do przyjemnej lektury.

Polecam ciekawe powieści znanego polskiego pisarza Konrada Korzeniowskiego, znanego wszystkim czytelnikom  jako Joseph Conrad.

Konrad Korzeniowski, znany później całemu czytającemu książki światu jako Joseph Conrad, syn polskich patriotów, człowiek trzech kultur, wielki pisarz angielski i Europejczyk, urodził się 3 grudnia 1857 roku w Berdyczowie, na dzisiejszej Ukrainie.

Był synem Apollona Korzeniowskiego, poety, tłumacza i wybitnego działacza niepodległościowego. To właśnie ojciec Conrada, Apollo Korzeniowski założył w Warszawie podziemny Komitet Ruchu, który stał się zalążkiem Rządu Narodowego, kierującego później Powstaniem Styczniowym 1863 roku. Jesienią 1861 roku ojciec Conrada został aresztowany przez władze rosyjskie. Conrad wspominał po wielu latach, że jego „świadome życie” zaczęło się właśnie na dziedzińcu warszawskiej cytadeli, dokąd czteroletni chłopiec, razem z babką, przynosił paczki z żywnością dla ojca. Oboje Korzeniowscy, matka i ojciec, zostali skazani na zesłanie do Wołogdy, w północnej Rosji. Z tego okresu pochodzi zdjęcie małego Konradka, tak na odwrocie podpisane: „Ukochanej Babuni, która mi pomogła biednemu Tatkowi ciastka do więzienia posyłać - wnuczek Polak - katolik i szlachcic Konrad.” Kiedy chłopiec miał osiem lat, zmarła jego matka. Ojciec został zwolniony z zesłania, kiedy już był śmiertelnie chory. Sierota Konradek wychowywał się przez parę lat we Lwowie i Krakowie. Był chorowity; kiedy miał lat siedemnaście, wysłano go do Francji, gdzie zaczął pracę marynarza.

Nie był emigrantem z wyboru, ale z konieczności. Jako poddany rosyjski i syn skazańców zobowiązany był do długoletniej służby wojskowej w armii carskiej. W roku 1878 odmówiono mu przedłużenia paszportu. Nie mógł więc już służyć w marynarce francuskiej; przeniósł się do brytyjskiej - bo Anglików, którzy potrzebowali załóg dla swoich niezliczonych statków, dokumenty nie interesowały. I tak w wieku lat dwudziestu zaczął poznawać język, w którym napisał później książki, stanowiące dziś chlubę literatury angielskiej.

Rozpoczął równocześnie karierę marynarza brytyjskiego, uwieńczoną dyplomem kapitańskim. Była to dla Polaka kariera niezwykła; a jakie miewał kłopoty ze swoim pochodzeniem, o tym świadczy choćby fakt, że w jego dokumentach nazwisko Korzeniowski jest zapisane na trzynaście różnych sposobów! Pływał - zwykle na żaglowcach - przez kilkanaście lat po morzach i oceanach całego globu. Pierwszą swoją powieść, Szaleństwo Almayera”, ogłosił w roku 1895. Stał się więc pisarzem dopiero w wieku całkiem dojrzałym. W ciągu następnych trzydziestu lat napisał jeszcze czternaście powieści i osiem tomów opowiadań.

Zasłynął jako pisarz morski i takie utwory, jak Murzyn z załogi Narcyza” Tajfun”, są uważane za czołowe osiągnięcia literatury marynistycznej. Nikt tak wspaniale, jak Conrad, nie potrafi pisać o zdradliwych urokach morza i o ciężkiej pracy marynarzy. Jednakże akcja większości utworów Conrada nie toczy się na wodzie. Tłem dla nich są kraje Dalekiego Wschodu, także Afryka i Ameryka Łacińska, najczęściej jednak Francja, Anglia i różne kraje Europy. Bohaterami jego książek są Anglicy, Francuzi, Włosi, Niemcy, Polacy, Norwegowie, Hiszpanie, Holendrzy. Właśnie z tego względu można Conrada nazwać pisarzem prawdziwie europejskim, bo podejmuje w swoich książkach tematy ważne i typowe dla naszego kontynentu.

Najbardziej znaną, zwłaszcza w Polsce, powieścią jest Lord Jim”, książka o oficerze marynarki, który opuścił powierzony sobie statek; rzecz o utraconym i odzyskanym honorze. Ukazała się w roku 1900 - i jest jednym z kluczowych dzieł światowej prozy XX wieku: kunsztownym w budowie, fascynującym przez postać głównego bohatera, który wyrasta do rozmiarów mitycznych.

„Nostromo”, wielka opowieść o Costaguanie, fikcyjnej republice południowo-amerykańskiej, cieszy się reputacją czołowego dzieła angielskiej prozy i jednej z najświetniejszych powieści politycznych w tym języku.

Powieściami politycznymi są także „Tajny agent”, gdzie bohaterem jest rosyjski agent, organizujący akcje terrorystyczne w Londynie, oraz „W oczach Zachodu”, z akcją w Petersburgu i Genewie, opowieść o zdradzie i szpiegostwie, o zderzeniu się okrutnej rosyjskiej autokracji z niemniej okrutną rosyjską rewolucją.

„Jądro ciemności” opowiada o okrucieństwie kolonializmu i o białym nad-człowieku, który swoją „misję cywilizacyjną” w Afryce zmienił w bezwzględny i barbarzyński terror. „Jądro ciemności” jest jednym z najbardziej znanych utworów literatury nowoczesnej, analizowanym przez miliony studentów na całym świecie.

Godne polecenia powieści pisarza w większości dostępne są w bibliotece szkolnej.

Bardzo zachęcam do ich wypożyczania.

•             1895 Szaleństwo Almayera (Almayer’s Folly)

•             1896 Wyrzutek (An Outcast of the Islands)

•             1897 Murzyn z załogi „Narcyza” (The Nigger of the „Narcissus”)

•             1900 Lord Jim

•             1901 Spadkobiercy (The Inheritors) – wspólnie z F.M. Fordem

•             1903 Przygoda (Romance) – wspólnie z F.M. Fordem

•             1904 Nostromo

•             1907 Tajny agent (The Secret Agent)

•             1911 W oczach Zachodu (Under Western Eyes)

•             1913 Gra losu (Chance)

•             1915 Zwycięstwo (Victory)

•             1917 Smuga cienia (The Shadow Line)

•             1919 Złota strzała (The Arrow of Gold)

•             1920 Ocalenie (The Rescue)

•             1923 Korsarz (The Rover)

•             1924 Charakter przestępstwa (The Nature of Crime) – wspólnie z F.M. Fordem

•             1925 W zawieszeniu (Suspense)