Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

<-- Propozycje czytelnicze

 

Haruki Murakami – dlaczego warto czytać jego książki?

Haruki Murakami to jeden z najpopularniejszych pisarzy na świecie. Rok w rok jego nazwisko znajduje się w czołówce na listach najpoważniejszych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla. Japończyk ma na swoim koncie blisko 30 książek - powieści, zbiorów opowiadań, esejów. Czytelnikom, którym podoba się jedna powieść Murakamiego, najprawdopodobniej spodobają się też inne. Praktycznie w każdej opowieści Japończyka można znaleźć odniesienia do popkultury, jego bohaterowie zazwyczaj przeżywają problemy egzystencjalne, są nieszczęśliwie zakochani, tracą kogoś bliskiego. Powracają te same miejsca, restauracje, knajpy. W tle gra muzyka poważna, jazz, albo dźwięki epoki beatlemanii. Opery, arie, koncerty, winyle są tematami zaciekłych dyskusji, a zaskakująco wielu bohaterów zna się na muzyce europejskiej. Klamrą łączącą te wszystkie elementy są niesamowite zdarzenia, postacie, mówiące zwierzęta, zrządzenia losu, które dotykają bohaterów. Dlatego część twórczości Murakamiego określa się mianem realizmu magicznego. Mimo niechęci do szufladkowania trudno nie przyznać słuszności takiemu przypadkowi. Od czego zatem zacząć czytanie książek Japończyka, skoro każda jego książka staje się bestsellerem. Ciekawy zbiór powieści Murakamiego znajduje się w naszej bibliotece szkolnej. Oto tytuły książek:

„Mężczyźni bez kobiet”

„Bezbarwny Tsukuru Tazaki i lata jego pielgrzymstwa”

„1Q84 cz.1”

„Wszystkie boże dzieci tańczą”

„Sputnik”

„Na południe od granicy, na zachód od słońca”

„Tańcz, tańcz, tańcz”

Jedną z najciekawszych książek Japończyka wydanych w Polsce, która wywarła na mnie ogromne wrażenie jest trzytomowa powieść pt. „1Q84”. Składa się ona z dwóch równoległych historii o Aomame i Tengo - dwoje ludzi, którzy znali się w dzieciństwie i wszystko wskazuje na to, że po dwudziestu latach znów się spotkają. W książce Murakami zwinnie przemycił charakterystyczne dla siebie motywy. Jest zatem dużo o muzyce, niesamowitych zdarzeniach, ale także elementy z pogranicza thrillera i kryminału. Akcja książki rozgrywa się w alternatywnym 1984 r. Nie tylko tytuł, ale także fabuła nawiązuje do jednej z najbardziej znanych powieści XX w., czyli „Roku 1984” Georga Orwella. Szczególnie interesująca wydaje się w tej historii opowieść o Aomame, która trafia na tajemniczą starszą panią mszczącą się na mężczyznach za zbrodnie, które dopuścili się na kobietach.