Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

<-- Propozycje czytelnicze

 

W wolnym czasie zachęcam Was do przeczytania wspaniałych powieści znanej pisarki Olgi Tokarczuk.

Olga Tokarczuk to wybitna pisarka, której twórczość cenią nie tylko krytycy na całym świecie, ale i międzynarodowa publiczność.

Z wykształcenia jest psychologiem. Studia wywarły ogromny wpływ na jej twórczość  Ceni się ją za to, że ma niesamowitą pisarską wyobraźnię, a w swoich opowieściach przekracza utarte granice. Olga Tokarczuk nie boi się podejmować trudnych tematów. Książki autorki wzbudzają zainteresowanie czytelników nie tylko w Polsce. Ich przekłady zdobywają ważne zagraniczne wyróżnienia. Jej twórczość tłumaczona była na ponad 20 języków. Jest między innym. Laureatką The Man Booker International Prize, którą otrzymała w 2018 roku za powieść „Bieguni” oraz dwukrotną laureatką Nagrody „Nike” za powieści „Bieguni” i „Księgi „Jakubowe”(otrzymane odpowiednio w 2008 i 2015 r.).

Olga Tokarczuk dołączyła do grona polskich literatów nagradzanych nagrodą Nobla.

10 października 2019 r. Akademia Noblowska poinformowała, że Olga Tokarczuk dostała literacką Nagrodę Nobla. Jest 12 kobietą uhonorowaną tą prestiżową nagrodą. Tym samym dołączyła do Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Władysława Reymonta i Henryka Sienkiewicza.

Jedną z wielu książek Olgi Tokarczuk godną polecenia jest powieść pt. „Księgi Jakubowe”. Jest to dzieło absolutnie monumentalne. Autorka opisuje świat w czasach Rzeczpospolitej Obojga Narodów i na pograniczu kultur. Ta opowieść historyczna wyrywa się z ram swojego gatunku, ponieważ w jej centrum jest samotna jednostka, która tylko czeka, aby stać się kimś wybitnym. Książka ta była pisana przez 7 lat. Na 912 stronach autorka przedstawia barwny świat Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Bohaterami powieści są postacie historyczne m.in. poetka barokowa Elżbieta Drużbacka, kasztelanowa kamieńska Katarzyna Kossakowska, arystokrata Antoni Kossakowski, autor Nowych Aten, jednej z pierwszych polskich encyklopedii - ksiądz Benedykt Chmielowski, a przede wszystkim Jakub Lejbowicz Frank, który ogłosił się Mesjaszem i doprowadził do powstania w łonie judaizmu heretyckiej sekty frankistów. Mimo, że akcja toczy się m.in. na XVIII wiecznym Podolu, według Aleksandry Lipczak porusza również tematy aktualne i ważne w XXI w. Zdaniem Przemysława Czaplińskiego obraz Rzeczpospolitej Obojga Narodów przedstawiony w Księgach Jakubowych daleki jest od wyidealizowanej wersji, którą znają czytelnicy Trylogii Sienkiewicza.

Ciekawy zbiór powieści Olgi Tokarczuk znajduje się w bibliotece szkolnej. Oto tytuły:

„Dom dzienny, dom nocny”

„Podróż Ludzi, Księgi”

„Bieguni”

„Gra na wielu bębenkach”

„Prawiek i inne czasy”

„Księgi Jakubowe”

„Zgubiona dusza”