Strona wykorzystuje pliki cookies. Jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci Twojej przeglądarki. W przypadku niewyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

mkt

Prawda Katynia jest stale obecna w naszej świadomości
i nie może być wymazana z pamięci Europy
                                                            Jan Paweł II

DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Dnia 9 kwietnia odbyły się w naszej szkole uroczystości związane z 75 rocznicą Zbrodni Katyńskiej. Patronat objął Starosta Sztumski, Wojciech Cymerys. Obchody rozpoczęły się w miejscu, gdzie w roku 2010 dla uczczenia pamięci oficerów z rodziny Lesisz zostały zasadzone dęby, które są symbolem „żywego pomnika” według zasady, że każdy posadzony Dąb Pamięci jest poświęcony jednemu zamordowanemu w roku 1940 z rozkazu Stalina w Katyniu, Miednoje, Twerze i Charkowie.

W tym miejscu o godzinie 11 po przemówieniu Starosty Sztumskiego, Burmistrza Miasta i Gminy oraz Dyrektora Zespołu Szkół uczeń klasy I B, Michał Świderski odczytał apel katyński. Uroczystość uświetniła Kompania Honorowa Zakładu Karnego, pod dowództwem kapitana Bartosza Podolskiego. Po złożeniu kwiatów przez delegacje:

Starostwa Powiatowego w Sztumie

Miasta i Gminy Sztum

Zespołu Szkół w Sztumie

Instytutu Pamięci Narodowej

Rodzin Katyńskich

Gimnazjum Nr 1 w Sztumie

Delegację Zespołu Szkół Zawodowych w Barlewiczkach

kontynuowano uroczystości w sali gimnastycznej Zespołu Szkół. Kierownik Referatu Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, dr Michał Sempołowicz wygłosił prelekcję przybliżającą karty historii sprzed 75 lat. Głos zabrał także pan Waldemar Kowalski z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Największe wrażenie na uczniach wywarło wystąpienie profesora Mariana Szarmacha, który z rozrzewnieniem wspomniał swojego nieznanego ojca, ofiarę mordu katyńskiego, porucznika Stanisława Szarmacha. Następnie młodzież naszej szkoły pod kierunkiem pani Marzeny Chrześcijańskiej zaprezentowała montaż słowno-muzyczny. W ten sposób z powagą i należytą czcią oddano hołd polskim oficerom, zamordowanym za wierność przysiędze wojskowej.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem nagród za konkursy, jakie zorganizowała nasza szkoła w związku z rocznicą mordu katyńskiego.

Zwycięzcami zostali:

  • w konkursie wiedzy

Kategoria: gimnazjum

ex aequo I miejsce - Magdalena Michalska z Gimnazjum Nr 1 im Jana Pawła II w Sztumie (opiekun p. Eleonora Karzarnowicz) i Marcin Andrzejczak z Zespołu Szkół im Mikołaja Kopernika w Ryjewie (opiekun p. Ewa Majewska)

III miejsce - Wojnowski Sebastian z Zespołu Szkół im. Franciszka Jujki w Starym Targu (opiekun p. Adam Langowski)

Kategoria: szkoła ponadgimnazjalna

I miejsce - Monika Dreślińska z Zespołu Szkół im. Cypriana Kamila Norwida w Dzierzgoniu (opiekun p. Aleksandra Puton)

II miejsce - Marek Zarański z Zespołu Szkół im Jana Kasprowicza w Sztumie (opiekun p. Elżbieta Podolska)

III miejsce - Szymon Drozdowski z Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Barlewiczkach (opiekun p. Krzysztof Lewandowski)

  • w konkursie artystycznym

I miejsce - Julia Kaczmarczyk z Niepublicznego Gimnazjum w Sztumie (opiekun p. Adam Langowski) – za wspomnienie o kapitanie Feliksie Pogorzelskim

II miejsce zajęli uczniowie klasy IA Domrzalska Zuzanna, Dorna Dominik, Zarański Marek z Zespołu Szkół im. Jana Kasprowicza w Sztumie – za pracę multimedialną, w której ukazano drogę rodziny porucznika Stanisława Szarmacha do prawdy katyńskiej

ex aequo III miejsce - Klara Omieczyńska z Gimnazjum Nr 1 im. Jana Pawła II w Sztumie (opiekun p. Eleonora Karzarnowicz) – za wspomnienie o poruczniku Stanisławie Szarmachu oraz Marta Rakowska i Klaudia Grenda– także z Gimnazjum Nr 1 im Jana Pawła II w Sztumie (opiekun p. Eleonora Karzarnowicz) – za wspomnienie o poruczniku Janie Skóreckim

  • w konkursie plastycznym

Wyróżnienie – uczniowie z Zespołu Szkół im. Franciszka Jujki w Starym Targu: Jowita Lehle, Antonina Klimkowska, Mikołaj Manista, Karolina Grabowska, Wiktor Grabowski, Sandra Mojsiejuk – za pracę zespołową wykonaną pod kierunkiem p. Krystyny Karwowskiej.

Po części oficjalnej goście zostali zaproszeni do czytelni, gdzie mieli okazję podzielić się wrażeniami i porozmawiać w kameralnej atmosferze.

Dziękujemy wszystkim za poważną i pełną głębokiego patriotyzmu lekcję historii…